Co robić, aby nasze małżeństwo przetrwało dekady?

231

Małżeństwo to instytucja bardzo pożądana w społeczeństwie. Każda osoba, która wchodzi w dorosłość zadaje sobie pytanie, czy uda jej się zawrzeć związek małżeński i stworzyć rodzinę. Większość osób znajduje swoją drugą połówkę, po czym ślubuje sobie dozgonną miłość przed ołtarzem. Jednak czy życie wieloletniego małżeństwa jest usłane różami? Nie zawsze, ponieważ wbrew pozorom małżeństwo to ogromna praca i wysiłek dwojga ludzi, którzy się zmieniają, dojrzewają czy starzeją, a mimo to wciąż próbują razem żyć.

Okazywanie uczuć w małżeństwie

Z wiekiem, z doświadczeniem i stażem, coraz rzadziej ludzie się przytulają. Co za tym idzie – oddalają się od siebie cieleśnie i tracą kontakt, który jest tak bardzo istotny. Mogą spać w jednym łóżku, jeśli jednak nie okazują sobie drobnych czułości, nie dotykają się, to relacja powoli umiera, bo czegoś w niej brak. Warto sobie przypomnieć, jak na początku relacji ludzie są chłonni dotyku i czułości. Wraz ze stażem małżeńskim trzeba pamiętać, by dawać ją po prostu, bez okazji. 

Rozmowa i dialog

Ludzie w wieloletnich, szczęśliwych małżeństwach, poza okazywaniem czułości, rozmawiają też ze sobą. Starają się poznawać swoje zdanie na nowe tematy, rozmawiają o sprawach codziennych i wydarzeniach, które ich spotkały. Nawet, jeśli dana osoba się zmienia, to dzięki codziennym rozmową druga strona ją zna. Zna jej zdanie, preferencje, które uległy zmianie, czy nowy gust muzyczny. Rozmowa i dialog, wraz z aktywnym słuchaniem do drugi, istotny aspekt szczęśliwego małżeństwa.

Nie ma jednej recepty na udane pożycie. Warto rozmawiać, okazywać sobie czułość i spędzać ze sobą czas. Czy jest to gwarancja? Nie, ponieważ nikt nigdy takiej nie da. Jednak takie podejście znacznie zwiększa szansę na to, że małżeństwo przetrwa próbę czasu oraz wydarzenia, które los przed nim postawi. Najważniejsze jednak są chęci obydwojga. Jeśli dwie strony chcą być razem, to znajdą sposób pomimo różnic czy kłótni, które są naturalne w każdym związku. 

źródło: https://eroc.pl