Budowanie relacji między dwojgiem ludzi wymaga z obu stron wiele wysiłku i zaangażowania. Proces zdobywania partnera jest etapem, kiedy trzeba zwrócić na siebie uwagę wybranka i zainteresować go swoją osobą, jednakże po jakimś czasie, gdy już uda nam się zdobyć tą ,,upragnioną” osobę, coś może pójść ,,nie tak”. Jak więc stres i choroby psychiczne mogą wpłynąć na nasze związki?

Depresja a związek
Depresja jest bardzo poważnym problemem, który przy braku leczenia może być przyczyną rozpadu naszego związku. Nieudany związek i stres związany z trwaniem w nim mogą być elementem wywołującym rozwój tej choroby. W momencie, kiedy zaburzenia psychiczne narastają warto jest zapewnić choremu odpowiednie warunki leczenia. Samodzielne próby radzenia sobie w tej sytuacji mogą jedynie pogarszać samopoczucie i prowadzić do pogłębiania się choroby.
Depresja w większości przypadków wymaga pozostawania pod opieką lekarza psychiatry i podjęcia się leczenia farmakologicznego. W wypadku trwania w nieszczęśliwym związku partnerskim warto włączyć również psychoterapię do leczenia depresji. Terapia może być szansą na przyspieszenie powrotu do zdrowia oraz rozwiązanie problemów związanych z życiem emocjonalnym i społecznym. Jednakże trochę wybiegliśmy tu z faktami na przód – ponieważ tak naprawdę, kiedy życie daje nam na tyle ,,w kość”, że tworzy się u nas depresja – to jeśli ta druga osoba nie będzie dla nas oparciem, to lepiej z niej zrezygnować od razu, z tego powodu że i dla nas i dla niej będziemy nawzajem ,,kulą u nogi”.
Kryzysy w związku (wywołane stresem)
Powstające w wyniku kryzysów konflikty mogą być przyczyną rozpadu relacji. Nie wszystkie pary potrafią ze sobą rozmawiać o trudnych sprawach nie używając obelg, podniesionego głosu czy agresji. Kiedy jedna osoba nie czuje się dobrze w relacji, ale nie wie jak ją zakończyć, może bardzo ranić drugiego partnera. Poczucie odrzucenia oraz pogłębiające się poczucie niższości i niesprawiedliwego traktowania może powodować powstawanie zaburzeń psychicznych. Mogą się one pogłębiać i powodować powstawanie takich zaburzeń, jak depresja czy nerwica.