Czy związek bez seksu może przetrwać?

484

Seks jest nieodłącznym czynnikiem w każdym związku opartym na uczuciu miłości. Niestety, ale pary, które starają się być ze sobą ,,w celibacie” bardzo często się rozpadają, no ale czy takie związku są w stanie czasem przetrwać?

Czy związek bez seksu może przetrwać?

Jaka jest rola seksu w związku opartym na miłości?

Niektórzy ludzie uważają, że seks jest sposobem na to, by udowodnić drugiej osobie swoją miłość. Inni twierdzą, że jest to forma całkowitego oddania siebie partnerowi albo traktują ją jako coś, co zapewnia im wyłączność na druga osobę, myślą o niej w kategoriach pewnego rodzaju zabezpieczenia, który przypieczętowuje fakt bycia w z tą osobą związku.

W rzeczywistości seks powinien być bezinteresownym aktem oddania się partnerowi na poziomie ciała. Osoby, które traktują go jedynie w kategorii fizycznej, jako zaspokojenie popędu, uważają go za wymóg i podstawę zdrowej relacji. Dlatego też poważnym problemem jest dla nich świadomość, że ich aktualny partner nie spełnia pod tym względem ich oczekiwań. W takich sytuacjach związek zazwyczaj nie ma szansy powodzenia. Kiedy seks przesłania nam wartość osoby, z która decydujemy się być, utworzenie związku w którym seks nie ma miejsca bytu jest po prostu niemożliwe.

A co jeśli jednak będziemy chętni aby spróbować, nawet kiedy seksu nie ma ,,od razu”?

Niepokój związany z seksu odczuwać możemy wtedy, gdy nasza relacja dopiero się zaczęła. Seks to fizyczna, emocjonalna i duchowa pożywka dla związku, dlatego jego brak może wywołać destrukcyjne uczucie gniewu i urazy. Natomiast kluczem do stworzenia szczęśliwej więzi pozbawionej tego pierwiastka jest komunikacja. Obydwie strony muszą to akceptować i czuć się z tym dobrze. Podstawą jest uznanie wspólnych wartości za ważniejsze od fizycznej natury relacji. Intymność nie jest przecież równoznaczna z kontaktem fizycznym, dlatego też szanowanie decyzji naszego partnera bądź partnerki powinno być dla nas najwyższym priorytetem.