Dlaczego konkubinat stał się popularny?

428

Dwudziesty pierwszy wiek wniósł bardzo wiele zmian w nasze struktury społeczne, jedną z tych zmian to to, że małżeństwo przestało być ukoronowaniem życia dla wielu osób, dlatego też liczba małżeństw z roku na rok spada, przy jednoczesnym wzroście liczby par typu konkubinat. Jednakże czy jest to jedyny powód, dla którego ta forma związku w dorosłym życiu jest tak popularna?

Dlaczego konkubinat stał się popularny?

Zmiany w naszym społeczeństwie

Nikt nie lubi być czegoś nie do końca pewien, czyż nie? Nie inaczej jest w przypadku małżeństwa, ponieważ jest to poważne zaangażowanie się w życie partnera, a tak dużo słyszy się o głośnych rozwodach, nie mówiąc o tym, że nawet jeśli posiadamy majątek (a druga strona nic nie ,,wniosła” do małżeństwa – to po nim stracimy go połowę). Wiele starszych ludzi mówi, że nie do pomyślenia jest to, że istnieje coś takiego jak dojrzały związek z dzieckiem bez ślubu, jednakże w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ignoruje to ,,gderanie” ponieważ nasze społeczeństwo teraz wygląda nieco inaczej, wystarczy spojrzeć na duże miasta w Polsce, ponieważ statystycznie z roku na rok przyrasta coraz więcej par z dzieckiem, jednakże bez brania ślubu kościelnego. Wychodzi na to, że obecnie ruchanie bez ślubu to norma, której nikt nie kwestionuje.

Kiepska sytuacja na rynku pracy

Nie uciekniemy od tego, że nadal jesteśmy zwierzętami, dlatego nasze instynkty aby mieć dzieci z jak największą ilością osób nadal będą gdzieś w nas siedzieć, co również przekłada często się na to, iż w naszym kraju większość osób ma dość nieciekawą sytuację ekonomiczną, więc nawiązując do powyższego, wystarczy iż kobieta znajdzie sobie kogoś kto więcej zarabia, żeby taki związek się rozpadł – przez co większość mężczyzn nie widzi sensu aby się żenić.

Brak chęci na pełne zaangażowanie

Wiele osób obawia się, iż po ślubie jedna ze stron zacznie czuć się zwolniona z obowiązku dbania o siebie, bądź o partnera, co sprawia że osoby które kiedyś to rozważały, zaczynają czuć się nieswojo, przez co pojawiała się z czasem chęć znalezienia innej formy związku. Musimy pamiętać również o tym, że obrączka to nie jest sposób na to, że mamy partnera ,,na sznurku” – ponieważ bardzo szybko może to przerodzić się w kolejny rozwód.