Dlaczego ludzie w związkach się zdradzają?

496

Pomimo powszechnego przekonania, że zdrady dopuszczają się jedynie niemoralni ludzie, którzy chcą ,,mieć ciastko i jeść ciastko” – to prawda jest najczęściej znacznie bardziej skomplikowana. Dlaczego więc ludzie się zdradzają?

Dlaczego ludzie w związkach się zdradzają?

W zdradzie bardzo rzadko chodzi o seks

Romans zazwyczaj stanowi oznakę, że coś się psuje w czyimś związku. Kiedy para nie ma odpowiednich umiejętności, żeby poradzić sobie z takim problemem,  jeden z partnerów może wtedy wdać się w romans. Zazwyczaj stanowi to nie przemyślaną próbę zaspokojenia potrzeb, które nie są realizowane w obecnym związku. Zdradzającym partnerem może kierować potrzeba intymności, poczucia bycia docenionym czy nawet większej ilości seksu, a związanie się z kolejną osobą prawdopodobnie postrzega jako najprostszy sposób ich zaspokojenia.

Dlaczego ludzie w związkach się zdradzają?

Badania ekspertów wskazują, że na zdradę najczęściej decydują się osoby, które są bardziej wyzwolone seksualnie i nie sądzą, żeby należało się ograniczać do jednego partnera seksualnego. Innymi ważnymi czynnikami są również poziom zaangażowania w związek oraz czerpana z niego satysfakcja – im niższe, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że któryś z partnerów zdradzi. Badania zdają się również potwierdzać powszechne przekonanie, że zdrady najczęściej dopuszczają się ludzie, którzy już wcześniej mieli romans za plecami partnera, bądź też po prostu nie są zadowoleni ze swojego związku.

Jeśli więc mamy problem ze szczerą komunikacją z naszym partnerem albo nie czujemy się przez niego docenieni, istnieje większa szansa, że zdradzimy. Ludzie muszą wkładać wysiłek i energię w swój związek oraz poświęcać mu dużo czasu. Do tego przewlekłe zmęczenie, zwłaszcza jeśli trwa kilka lat, może sprawić, że partner nie będzie miał siły wykonać niezbędnej do utrzymania związku przy życiu pracy. Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnego stanu swojego związku, pójście do terapeuty zwykle pomaga uporać się z problemami, które na dłuższą metę mogą popchnąć któregoś z partnerów do zdrady.