One Night Stand – co warto o wiedzieć o sex randkach?

113

Dzisiejszy świat stawia przed nami bardzo dużo wyzwań. Plany zawodowe, rodzinne i towarzyskie często nie pozostawiają nam odpowiedniej ilości czasu, aby móc zaangażować się w trwałą relację romantyczną, która wymaga nadzwyczaj dużo uwagi. Z tego powodu wiele osób decyduje się w pewnym okresie swojego rozwoju na życie singla. Przerwa od związków w ich tradycyjnej formie może być wynikiem chęci skupienia się na karierze zawodowej albo potrzebą samorealizacji w innych dziedzinach życia. Oprócz tego normalną jest także sytuacja, w której osoba najzwyczajniej w świecie nie potrzebuje trwałej relacji romantyczno-seksualnej, aby czuć się spełnioną w życiu. Jednak nawet tacy ludzie potrzebują przestrzeni do realizacji swojej seksualności i w tym celu z pomocą przychodzi im tzw. one night stand.

Czym jest one night stand?

One night stand określa zbliżenie seksualne osób, pomiędzy którymi nie ma romantycznego związku. Ponadto osoby angażujące się w takie kontakty nie planują dążyć do rozwoju relacji. Często znajomość kończy się po jednym spotkaniu i opiera się jedynie na obopólnej satysfakcji seksualnej uczestniczących. Swoista sex randka może być zaplanowana np. poprzez użycie aplikacji randkowej, portalu społecznościowego lub może odbyć się całkowicie spontanicznie podczas sex imprezy czy spotkania z dawno niewidzianym znajomym. W takie kontakty wchodzą zarówno osoby zaangażowane uczuciowo w kogoś innego, jak i osoby, które poszukują nowych doświadczeń jako single. 

Kto decyduje się na one night stand?

Powszechnie uważa się, że w niezobowiązujące kontakty seksualne częściej angażują się mężczyźni. Potwierdza to też ankieta, którą przeprowadził jeden z amerykańskich portali medycznych na grupie 1000 osób: 500 Amerykanów i 500 Europejczyków. Wyniki badania wykazały, że wśród mężczyzn w Europie średnia liczba takich kontaktów seksualnych wynosiła 6 a w USA 7. Europejki miały natomiast 4 one night standy, podczas gdy Amerykanki miały ich 6. Różnica ta może wynikać z uwarunkowań biologicznych, którym przypisuje się większy popęd seksualny u mężczyzn. 

Problemy związane z one night stand

Jednorazowy seks może być źródłem dużej satysfakcji oraz ekscytującym, nowym doświadczeniem, jednak zanim zdecydujemy się, że jesteśmy gotowi na takie spotkanie, musimy zastanowić się, czy mamy do niego odpowiednie podejście. Istnieje grupa ludzi, która po tego typu seksualnej przygodzie zaczyna angażować się emocjonalnie i  ma nadzieję na zrodzenie się uczucia pomiędzy nią a partnerem seksualnym. Takie pragnienie w większości przypadków zostanie niespełnione i może źle wpłynąć na poczucie własnej wartości osoby zaangażowanej, dlatego nie powinniśmy nastawiać się na miłość w momencie życia, w którym decydujemy się na one night stand. 

Podsumowanie

  • One night stand jest rozwiązaniem dla osób, które chcą zrealizować swoje potrzeby seksualne poza ramami tradycyjnego związku i nie szukają związanych z nim zobowiązań.
  • Często takie spotkania odbywają się spontanicznie w barze czy klubie, ale mogą też zostać wcześniej ustalone. 
  • W one night stand częściej angażują się mężczyźni
  • Po sex randce nie warto nastawiać się na relację romantyczną, ponieważ może to źle wpłynąć na naszą psychikę.